Je affilák v SERP kámoš nebo nepřítel?

Včera jsem se podruhé setkal s tím, že provozovateli affiliate programu vadí partneři ve výsledcích vyhledávání. Teda jen někteří.

Všechno začalo tweetem.

Pro jistotu podmínku zopakuji: “Na značky výrobků se partneři nesmí umisťovat ve vyhledávání výše než Feedo.cz.

Po dotazu do Google se ukázalo, že jde o program Feedo u CJ.

Myslím, že jde o moc pěknou ukázku nepochopení přínosu affiliate jako kanálu, a tak to chci rozebrat.

Update: 6.12.2017 13:46: Jde o omezení podmínek SEM na placené kampaně. Protože mám ale starší zkušenost s podobným argumentem, článek nechávám online.

Jak tohle zaručit?

Přesné výsledky v SERP vám kromě šarlatánů neslíbí nikdo. Leckdo ví, jak se dostat nahoru, ale nikdo neví, jak dlouho tam bude a jak vysoko to opravdu půjde, resp. jestli je cena za za takový postup vysoká natolik, že to za to nestojí.

Jediný postup, jak by toto mohl affilák dodržet, je takové stránky nedělat anebo je neladit. Pak mu ale nebudou vodit návštěvnost a konverze z vyhledávání. A bez toho nejsou provize = nemusíte mít affil program.

Takový požadavek je navíc docela přiznání slabosti. Vašemu SEO asi moc nevěříte, když se jako značka, kterou Google zná a uznává (viz níže) bojíte, že vás sem tam předběhne nějaký affilák.

A kolik úsilí vás bude to stát to kontrolovat?:)

Affilák je parťák

Všichni víme, jak zhruba vypadají neplacené výsledky. Od šesti do deseti míst. Můžete tam tam být vy a X dalších konkurentů. Nebo vy a X mínus počet vašich affiláků. Není lepší mít za fixní odměnu vyšší šanci na zaujetí hledajících? A když vás předběhnou? Učte se od nich nebo je najměte na SEO.

O tématu jsem mluvil v březnu 2016 na SEOLogeru, odkud je i tématická prezentace.


Zdeněk Dvořák

Spravoval jsem 3 roky úspěšný affiliate program MT-Nábytek a MT-Nábytok. Aktuálně řídím affiliate program Alkohol.cz. Učím se za pochodu a dělím se o postřehy na tomto blogu.

3 komentáře

 1. Tomáš affiltoto

  Jedná se o nepochopení kompletních podmínek programu .. můžete přidat screen z podmínek programu v CJ?

  Ono se to dá pochopit z podmínek co jsou na stránkách VIVu.

  “SEM je povolen s následujícími omezeními (týká se placených kampaní v systémech jako Google AdWords, Sklik apod.):”

  tady je důležitá “dvojtečka” 🙂

  už to chápete?

 2. Setkávám se s tím poměrně často při generování longtailu. To, že přeskáču v Serpu originální eshop znamená, že stránka eshopu je špatně postavená. Pro majitele je to ukazatel, že je něco špatně a má něco změnit (eshopové řešení, seo kouzelníka, copywritera). Pokud mám obor, který “sype” a eshop kvůli lepším pozicím v Serpu ukončí spolupráci, tak automaticky nasazuji konkurenci. Přece se nevzdám pozic jen tak Affilák je pro eshop přítel, který ukazuje eshopu “jak na to” 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *