Spolupracovat s cashbacky nebo ne?

Na blogu Michala Hardyna se jako reakce na jeho výměnu názorů o přínosu cashback portálů pro eshopy s Honzou Kaliankem objevil článek s vysvětlením, jak Michal cashback portály vnímá.

Šikovně v něm odešel od původního tématu, jestli je cashback přínosný pro majitele eshopů k tvrzení, že cashback je věrnostní portál. Na to se přirozeně nedá nic namítnout, uživatelé cashbacku věrní pochopitelně  jsou a dostávají za to odměnu. Jejich věrnost ale patří portálu a vzniká jen díky slevě, protože „peníze zpět“ nic jiného, než sleva nejsou.

Jako správce provizního programu eshopu se na to můžu dívat dvojím způsobem. Pokud bych chtěl cílovku, kterí cashback využívá, brát jako obdobu vlastního věrnostního programu, pak to je možné pouze tehdy, pokud cashback portál nenabízí uživatelům i moje konkurenty.

Jakmile tam ale konkurenti jsou, je možná „věrnost“ ta tam. Portál pak není nástrojem k projevení loajality za cenu garantované opakované slevy a tudíž nemůže být náhradou věrnostního programu eshopu.

Sám proti cashbackům nic nemám, náš program s nimi spolupracuje a ověřili jsme si, že s některými to má smysl. Pokud navíc výkon sledujete v kombinaci PNO a last click atribuce, pak je cashback přímo ideální. Málokterý affil zdroj dovede tak efektivně doklepnout návštěvníka k objednávce.

Na českém trhu nicméně jsou eshopy, které cashbackům účast ve svém affiliate programu zakazují. Vidí v nich pouze cestu ke slevě pro zákazníka. Patří k nim třeba Alza, jejíž produktová nabídka se kryje s řadou konkurentů a  která navíc díky brandu na slevy až tak hrát nemusí. Jiné shopy nabízí portálům nižší provize oproti jiným partnerům.

Cashback je prostě jedna z mutací affiliate marketingu jako prodejního kanálu. K tomu každý přistupuje různě, ať už z pohledu nákladů na prodej, nebo optikou etiky (viz. místy nedobrá pověst affilu jako takového).

About the Author: Zdeněk Dvořák

Spravoval jsem 3 roky úspěšný affiliate program MT-Nábytek a MT-Nábytok. Aktuálně řídím affiliate program Alkohol.cz. Učím se za pochodu a dělím se o postřehy na tomto blogu.

5 Comments

 1. Pěkné shrnutí Zdeňku. Plně souhlasím. Já cash-backy v našem e-shopu (na rozdíl od kuponových webů) – myšleno affilu – také mám. Je to pro mě menší zlo. Toleruji je, ale aktivně je nevyhledávám. Něco přinesou, něco seberou. Je to pro a proti, ale výhody asi převažují. Na rozdíl od kuponový webů, ty jsou prakticky k ničemu.

  K tomu, na co reaguješ – náš dlouhý tweetovací maraton – jak si sám uvedl, Michal článek napsal zcela o něčem jiném, než se řešilo (každý si může přečíst na twitteru) a když jsem článek zcela slušně a s argumenty okomentoval, tak můj komentář byl bez milosti smazán. Navíc mi pan Hardyn znemožnil sledovat jeho „happy tweety“, abych nemohl jeho názory jakkoliv komentovat. Zda jsem svými argumenty jeho (pro mě nesmyslné) tvrzení vyvrátil nebo ne, nechť si každý usoudí sám – diskuze je veřejně. Každý na to může mít svůj názor.

  Tobě děkuji za shrnutí, ale myslím, že tolik pozornosti si Hardyn nezaslouží.. Z toho celého chce jen vytěžit kladné body pro svůj cashback portál, který ho živí, což si nezaslouží.

 2. Zdravím Zdeňku,

  podle mě je potřeba cashback vnímat více jako marketingový kanál a určitou komunitu uživatelů, které je možné oslovit a získat. Třeba jako Heureka je pro eshopy jeden z marketingových kanálů. Na Heurece jsou myslím tisíce aktivních eshopů a pokud na ni inzerují, tak jim pravděpodobně přijde přínosná. Pak bude určitá skupina eshopů, které budou proti Heurece bojovat a nikdy na ni inzerovat nebudou. Stejně je to třeba s reklamou na Facebooku, v PPC a jakýmkoliv dalším kanálem.

  Třeba při pohledu do Anglie je vidět, že cashback používá skoro 20 % populace a tyto uživatele je tím pádem možné přes cashback oslovit. U nás je ta situace zatím horší a i trochu nešťastná, protože komunikace cashback – eshop tu do loňského roku myslím prakticky neexistovala. Cashback portálů je celkem dost a majitelé cashback portálů komunikují s affiliate sítěmi a nemusí komunikovat s eshopy. Je tedy možné mít cashback, aniž by to zapojený eshop vůbec zaregistroval. Tím se samozřejmě snižuje možnost eshopu s cashbackem pracovat, vytěžit ho ve svůj prospěch. Tohle se snažíme změnit a s eshopy komunikovat, již jsme s tím začali ve 2015 a chceme pokračovat ještě intenzivněji ve 2016. Cílem je, aby eshop mohl oslovovat své současné i potenciální zákazníky co nejefektivněji.

  Takže také záleží, jak eshop s cashbackem pracuje. Opět tu zmíním tu paralelu s Facebookem, když jen tak někdo napíše příspěvek na FB a jen zmáčkne „boost post“, tak pro něj spíš Facebook nebude výhodný kanál, když ovšem spustí reklamní kampaň správně, tak může být pro eshop Facebook hodně dobrý kanál. Tady je třeba fér říci, že iniciativa je nutná i ze strany cashback portálu.

  Na cashback portálu je tedy možné oslovit určitou skupinu nakupujících lidí na internetu za fixní procento z objednávky. To může být třeba direct mail na dané uživatele nebo jsme třeba pro naše uživatele připravili vánoční kalendář s unikátními výhodami, kde se mohl eshop prezentovat.

  A že přes cashback nakoupí uživatelé, kteří by stejně nakoupili není podle mě moc pravda. Část uživatelů jde tím směrem, že si vybere eshop, produkt a před nákupem navštíví cashback. V takovém případě lze asi říci, že by opravdu nakoupili i bez cashback portálů. Na druhé straně jsou ovšem uživatelé, kteří se o eshopu dozvědí právě přes cashback, přes naše kanály nebo reklamy, díky tomu se třeba dozví o speciální akci (doprava zdarma apod.) a díky tomu nakoupí. A pro uživatele je cashback forma věrnostního programu, tam myslím není o čem diskutovat. A proto mohou zákazníci dobře vnímat značku, protože se prezentuje na jejich oblíbném cashback portálu. Díky tomu si mohou vybudovat zvyk nakupovat na daném eshopu, protože již mají zvyk nakupovat přes cashback.

 3. Nad užitečností cashback portálu v partnerském programu jsme se bavili i se Skavenem majitelem Fantasyobchodu, kterému pomáhám s affiliatem. Z diskuze vzešlo, že jeden z problému je ten, že tento kanál přivádí do eshopu zákazniky, kteří hledájí nejnižší cenu za každou cenu a je otázka, zdali se vyplatí takto zákazniky vůbec shánět. Protože lidé kteří jdou po nejnižší ceně často bývají nejproblemovější. Nakonec jsme usoudili, že je nezakážem, ale nijak je nebudem podporovat a aktivně vyhledávat. Stejně pro ně potřebujeme ještě doprogramovat SubID. Ale chtěl jsem spiš zmínit pohled třetí strany o které se moc nemluví a to o affilacích, kteří defakto někoho na nákup připraví a pak jim je cashback portál odtáhne. Příklad mám recenzní web, či jiný přínosný web. Dokonce do eshopu koupěchtivého zákaznika přivedu, ale ten ví že může ještě ušetřit díky kuponům či cashback portálům. Tzn. ten kdo původně zákaznika přivedl z toho nemá nic. Vím zatím jde o malé procento těchto případu, ale s oblibou CB portálů bude těchto situací přibývat. Tzn. ti kdo dělají affil za účelem přinášet o výrobcích nějakou informaci budou často krácení někým, kdo nabízí „jen“ slevu.

  PS: škoda Honzo že tvůj příspěvek byl u Hardyna smazán. Já jsem si ho stihl přečíst a pro úplnost onoho článku mi chybí.

  Tím neříkám že by CB měly být naprostým zlem, pravdu bude někde uprostřed jako vždy.

  1. Kamile, stejně tak ti toho zákazníka můžeš ukrást kuponový web. Konverzní cesta je dlouhá a možných zastávek na ní je dost. Pokud budu mluvit o našem programu, tak pro nás tom má smysl, dokud tam není moc konkurence. Jakmile by se to změnilo, můžeme se na to dívat odlišně.
   Chroničtí slevaři budou existovat vždy, jak správně píše, je otázka, jestli o ně shop stojí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *